Uzun Yolculuklar Dikkat Gerektirir

Uzun Yolculuklar Dikkat Gerektirir

Uzun yola çıkmayı mı planlıyorsunuz? Çıkış nedeniniz ne olursa olsun uzun şehirlerarası yolculuklarda dikkat etmeniz gereken şeyler aynıdır. Arabayla yolculuk yapmak keyifli gibi görünse de birtakım zorlukları da vardır. Özelikle şehirlerarası yolculuklarda daha dikkatli ve özenli bir sürücü olmak gerekir. Saatlerce araba kullanmak zorunda olmak, iyi bir konsantrasyon gerektirdiği gibi ufak bir dikkatsizlik hayati derecede sorunlara neden olabilir. Ama aşağıda sıraladığımız bazı önemli noktalara dikkat ederek güvenli ve rahat bir yolculuk geçirmeniz mümkün olabilir. Gayet basit yollarla yolculuğunuzu huzurlu ve keyifli bir hale getirebilirsiniz. Aracınız size ait olabildiği gibi kiralanmış da olabilir. İzmir rent a car aracılığıyla kiralanmış araçlarda sıralanan teknik kontroller rutin olarak yapıldığı için bu kısımlara çok dikkat etmenize gerek olmayabilir. Ancak siz yine de kendinizi güvende hissetmek için kontrollerinizi yapmalısınız. Şimdi uzun yolculuğunuz için kontrol listemize bir göz atalım.

Motor ve Yağ Kontrolü
Uzun yola çıkmadan önce araç için her türlü olasılıkla ilgili hazırlıklı olmalısınız. Çünkü şehir içi trafikte karşılaştığınız durumlardan çok farklı şeylerle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Sahip olduğunuz ya da rent a car aracılığıyla kiraladığınız aracın motorunu ve yağını kontrol etmelisiniz. Öncelikle araç uzun süre çalışacağından motoru her zamankinden daha fazla performans harcayacak ve uzun yolda aracın yağ tüketimi her zamankinden fazla olacaktır. Bu nedenle uzun yola çıkmadan araç motoru ve yağ seviyesi kontrolü yapılmalıdır. Yağ seviyesinde bir sorun olmayabilir ama yağın rengi her zamankinden farklıysa yağ değişimi yapılması da gerekebilir.

Lastiklere Dikkat Edin
Unutmayın ki aracın yerle bağlantısını sağlayan tek şey lastiklerdir. Yola çıkmadan önce lastiklerinizin hava basıncını mutlaka test etmelisiniz. Lastiklerinizi kontrol edin ve diş derinliği 1.6 mm’den az, havaları önerilen değerlerde olmayan lastikleri mutlaka değiştirin. Yüksek hızda sürüş ve ani durmalar için lastik performansının en iyi seviyede olması gerekir. Uzun yolda başınıza gelebilecek lastik patlama durumları için yedek bir lastik bulundurmayı unutmayın.

Aracın Detaylı Kontrolü Yapılmalı
Araçla ilgili gerekli kontrollerin hepsinin yapıldığından emin olmalısınız. Kullandığınız araca güvenmeniz daha huzurlu bir yolculuk geçirmenizi sağlar. Periyodik bakımı yaklaşmış olan araçların yola çıkılmadan önce bakıma girmesi güvenli bir sürüş için en iyi öneri olabilir. Şu yolu bitirip sonra periyodik kontrolü yaptırırız diye düşünmeyin ve güvenliğinizi ertelemeyin. Periyodik bakımda fren sistemini, balataları, fren hidroliğinin yağ seviyesini kontrol ettirin. Süspansiyon, rotil, motor kayış aksamı, akü, hortum bağları, direksiyon aksamı, yakıt-yağ kaçakları gibi kontrolleri unutmayın. Soğutma suyu eksiklerini giderin. Uzun yolda olumsuz hava koşullarını dikkate almak ve cam suyu kontrolü yapmak da önemlidir. Aracınızın cam suyunda eksik varsa tamamlayın.
 Klima filtrelerini kontrol ettirmeniz özellikle yaz ayları için çok önemli olabilir. Yaz aylarında klimada çıkacak en küçük sorun bile yolculuğunuzu çekilmez hale getirecektir. Yolculuğunuz geceyi de kapsayacağı için ışık donanımızın da kontrol edilmesi gerekebilir.

Yasal Yükümlülükleri Kontrol Etmelisiniz
Kullanılacak aracın sadece teknik sorunlarına dikkat etmek yeterli değildir. Araçlar için karşılanması gereken bazı yasal yükümlülükler vardır. Araç tipine göre yapılması gereken muayeneler tamamlanmış mı, araç teknik olarak muayeneden geçmeye uygun mu, zorunlu trafik sigortası yapılmış mı, yapılmış ise bu sigorta hala geçerli mi gibi sorulara mutlaka yanıt arayın. Trafik kazalarının yoğun olarak yaşandığı şehirlerarası yollarda her ihtimale karşı hazırlıklı olmalısınız. Trafik sigortalarıyla herhangi bir kaza sonucu 3.şahıslara gelen zararları güvence altına alabilirsiniz.

Yeteri Kadar Uyumak
Yorgunluk ve uykusuzluğun şehir içi veya şehirlerarası yollarda trafik kazalarına sebep olduğu herkesçe bilinen bir gerçektir. Ne kadar usta bir şoför olursanız olun uykusuzluk, sürüş performansını olumsuz etkiler. Arabayı kullanacak her kişinin, yola çıkmadan önce güzel ve kaliteli bir uyku süreci geçirdiğinden emin olmalısınız. Eğer sabah yola çıkacaksanız, bir gün öncesinde uyku saatinizi biraz daha erken alarak, iyice uyuyun. Uykusuz bir halde araba kullanarak hem kendinizi hem de sizinle yolculuk edecek kişileri tehlike atmış olursunuz. Diyelim ki gece yola çıkanız gerekti ve uyuyamadınız. 
Eğer gözleriniz yorgunluk hissiyle kapanmaya başladıysa ve başınızın giderek ağırlaştığını hissediyorsanız mola verip temiz hava alın, kahve için. Yolda sakız çiğnemek, özellikle hareketli müzikler dinlemek ve yol arkadaşlarıyla sürekli konuşmak uykunuzu açabilir. Eğer yol arkadaşınız yoksa ve uykusuzluk her geçen dakika daha da artıyorsa, uykunuza direnmeyin ve yola devam etmeyin. Arabanızı en uygun yere çekip 1-2 saat kadar uyuyabilirsiniz. Yolculuk öncesinde uyku etkisi yaratan ilaçlardan uzak durmalısınız.

Rahat Kıyafetler Seçmelisiniz
Uzun yola çıkmak çoğu zaman zevkli olsa da süre geçtikçe yolculuk da can sıkıcı olmaya başlar. Özellikle içinde rahat edemediğiniz kıyafetler giydiyseniz. Vücudu sıkan, terleten, hareketi kısıtlayan kıyafetlerden uzun yola çıkarken uzak durmalısınız. Bir diğer dikkat gerektiren şey ise ayakkabıdır. Oturma süresi arttıkça büyük ihtimalle ayaklarınız şişecektir. Sıkı ve dar ayakkabılar giymek yolculuğun sizin açınızdan kötü geçmesine sebep olabilir. Ayrıca pedalları da rahatça hissedebilmek için uygun ayakkabılar giymek önemlidir. Gece yolculuğu ve şehir değiştirme durumları karşısında hava değişimleri yaşanacağını ve üşüme ya da sıcaklama hislerine göre yanınızda ekstra kıyafetler bulundurmak, rahatlığınız için iyi bir fikir olabilir.

Mola Vermek Önemlidir
Şehir içi ve şehirlerarası araç kullanımı arasında olan farklardan birisi de sürücü dikkatidir. Şehir içinde araç kullanırken her an durma ihtimaliniz olduğundan dolayı sürücü daha dikkatlidir. Ama şehirlerarası yolculukta yolun boş olmasından dolayı bir süre sonra dikkat dağılabilir. Dikkatinizi toplamak ve yorgunluğu atabilmek için mola vermeniz gerekebilir. Mola yerlerini yolculuktan önce belirlemeniz sizin için daha iyi olabilir. Hareketsizlikten dolayı ayak şişmeleri ve sırt-bel rahatsızlıklarına engel olmak için her 2 saatte bir 15 dakika mola vermeniz size iyi gelebilir. Mola sırasında gördüğünüz güzel şeylerin fotoğrafını da çekebilirsiniz. Fotoğraf makinası yolculuğun başında sizin için 
çok önemli bir ihtiyaç olarak görünmeyebilir. Hiç güzel bir yer görmeseniz bile yol selfiesi çekebilirsiniz.

Yemek ve İçecek Tercihlerine Dikkat Edin
Gerek yolculuğa başlamadan önce gerekse molalar sırasında ağır ve yağlı yemekler tercih etmemelisiniz. Ağır, yağlı ve sindirimi zor yemekler sürücünün uykusunun gelmesinde önemli bir etkendir. Ayrıca bu yiyeceklerin neden olduğu mide rahatsızlıkları sürekli durmanıza ve yolculuğun uzamasına sebep olabilir. Uyanık kalmak için kahve tercih edebilirsiniz. Ancak uyanıklık için enerji içeceği öneremeyiz. Eğlenceli olsun diye arka koltuğunuzu abur cubur doldurabilirsiniz. Ama bunları fazla kaçırmak da sakınca yaratabilir.

Sürüş Güvenliğini Sağlayın
Tüm yolcuların emniyet kemerlerini takması, yüksek hızla giderken öndeki araçlarla takip mesafesini korumak, arabada sürücünün dikkatini dağıtacak ve uyarıları duymayacak şekilde yüksek sesle müzik dinlenmemesi, ön konsolda dikkat dağıtacak eşyalar bulundurmamak uzun yolda sürüş güvenliği için dikkat etmeniz gereken durumlar arasındadır. Araç içinde sabitlenmemiş bir şey bırakmamalısınız. Parfüm, gözlük ve çakmaklara dikkat etmeli ve kaza esnasında her eşyanın size zarar verme ihtimali olduğunu unutmayın. Araçta klimanın direkt olarak yüz ve göğüs bölgesine gelmemesine dikkat etmelisiniz. Ayrıca klimayı sürekli çalıştırmamalı ve yarım saatte bir arabayı havalandırmalısınız. 12 yaşın altındaki çocukları boylarına ve kilolarına göre düzenlenmiş güvenlik koltuklarına oturtmalı ve kucakta ya da ön koltukta taşımamalısınız. Tır, kamyon gibi ağır tonajlı araçların sık kullandığı yollarda lastiklerin yol açtığı izlere dikkat etmelisiniz. Çünkü bu yollarda oluşan çukurlar, sizin direksiyon hakimiyetini kaybetmenize neden olabilir. Özellikle tatil nedeniyle şehirlerarası yollarda trafik artabilir. Uzun yol tecrübesi olan olmayan her sürücü yola çıkabilir. Sizin her an karşınızdaki veya yanınızdaki sürücünün hata yapabileceğini düşünerek aracınızı kullanmanız gerekiyor.

 

Hız Limitlerine Uyun
Şehir içinde de şehirlerarasında da trafik kazalarının birçoğu yüksek hız nedeniyle oluyor. Olası bir kazanın önüne geçebilmek için yasal hız limitlerine mutlaka uymalısınız. Otobanlarda yasal hız sınırı 120 km, bölünmüş yollarda 110 km, şehirlerarası çift yönlü karayollarında ise 90 km ile sınırlandırılmıştır. Buna ek olarak yol üzerine yerleştirilmiş tabelalarda belirtilen hız sınırını da aşmamaya dikkat etmelisiniz.

Navigasyon Kullanımı Size Yardım Edebilir
En iyi bildiğiniz yollar bile olsa navigasyon kullanmak size kendinizi güvende hissettirebilir. Sizin bir önceki kullandığınız zamandan sonra yollarda değişiklikler yaşanmış olabilir. Dalgınlıkla ya da yanlışlıkla başka yollara girebilir ve yolunuzu kaybedebilirsiniz. Teknolojinin faydalarından yararlanmaktan asla çekinmeyin. Seyahate çıkmadan önce yol haritanızı çizmeniz ve gideceğiniz yollar üzerinde çalışma olup olmadığını kontrol etmeniz navigasyon kullanımına gerek bırakmayabilir. Özellikle yaz aylarında yol çalışmalarının fazlalaştığını unutmayın ve mutlaka gideceğiniz yolları önceden kontrol edin.

Uzun Yol Şarkıları İçin Harika Bir Playlist
Eğer yolculuğunuz için bir playlist hazırlıyorsanız, gece ve gündüz yolculuğuna göre seçim yapmaya dikkat etmeniz gerekebilir. Gece yolculuğunda rahatlatıcı, duygusal ya da klasik müzikler dinlemek sürüş için tehlike yaratabilir, çünkü bu tarz müzikler uykunuzu getirebilir. Bu tür müzikler yerine hareketli şarkılar seçmek ve bunları özellikle gece dinlemek daha çok işe yarayacaktır.

Kontrol listesindeki uyguladıktan sonra eğer araç kiralamaya karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken başka durumlar da var demektir. İzmir rent a car firmalarından araç kiralarken, izleyeceğiniz rotayı belirtmeniz gerekebilir. Eğer firmaya belirttiğiniz rotadan başka yerlere de gitmeye karar verirseniz kiralık aracı teslim ettiğiniz zaman ekstra ödemeler yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu gibi sürprizlerle karşılaşmamak için şartları önceden konuşmak en iyisidir. Ayrıca bazı rent a car firmalarının, aracı teslim ederken araçta bulunan benzin oranını aracı geri alırken de görmek isteyebileceğini unutmayın. Rent a car firmaları genellikle araçların rutin bakımlarını, sigorta ve kasko işlemlerini yaptırmakla yükümlüdür. Ancak yolculuğunuz sırasında sorun yaşamak istemiyorsanız bu konuları sizin tekrar kontrol etmenize ve araçtan emin olmanıza ihtiyaç duyulabilir.

 

 

Hızlı Rezervasyon

Rezervasyonlarınızı web sitemiz üzerinden anında yapılabilir ve onay alabilirsiniz.

Merkezi Lokasyonlar

Size en yakın merkezi lokasyonlarımızdan aracınızı teslim alabilir ve teslim edebilirsiniz.

Ekonomik Fiyatlar

Her keseye uygun ekonomik araç kiralama fiyatlarımız ile kaliteli, güvenli ve sorunsuz bir deneyim yaşayın.

7/24 Destek

7 Gün 24 Saat dilediğiniz her an anında destek ve bilgi alabilir. Araçlarımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.