Araba Kiralama

izmir araba kiralama

İzmir Araba Kiralama

Herkesin Bilmesi Gereken Araç Kiralama Koşulları

Araç kiralama hizmeti, şehirlerarası yolculuklarda, iş seyahatleri sırasında ya da genellikle şehir içi seyahatlerde sıklıkla ulaşım kolaylığı sağlamak amacıyla tercih edilen bir hizmettir. Ancak her hizmetin şartları olduğu gibi araç kiralamanın da bazı şartları vardır.

Yaşı 18 olanlar, ehliyetini yeni alanlar, hangi tip aracı kaç yıllık ehliyetler kiralayabileceğini bilmeyenler için cevap niteliğinde bir yazı paylaşıyoruz. Araç kiralamak isteyenlerin İzmir rent a car firmaları gitmeden önce mutlaka bilmesi gereken bazı noktalar vardır. izmir araba kiralama şartlarını bilmeden plan yaptığınızda tatiliniz ve zamanınız boşa geçebilir. Bu sebeple otomobil kiralamadan önce araba kiralama şartlarını öğrenmelisiniz. İşte herkesin bilmesi gereken izmir araba kiralama koşulları…

1.Sürücünün Yaşı Kaç Olmalıdır?

18 yaşında ehliyet alabiliyoruz. Ama araç kiralamak için bu yaşın çok küçük olduğu düşünülüyor. Ekonomik sınıfta yer alan bir aracı kiralayabilmeniz için çoğu firmanın şartı 21 yaştır. Aynı zamanda en az 1 yıllık B grubu ehliyet sahibi olmanız gerekmektedir. Aslında bu yaşı belirleyen taraf araç kiralama firması değil sigorta şirketleridir. Çünkü sigorta şirketleri, sigorta kapsamına aldıkları araçları daha deneyimli kişiler kullansın isterler. Orta ve üst segmentte yer alan araçları kiralayabilmeniz içinse 25 yaş alt sınırdır. Lüks ve büyük araçları kiralayabilmeniz içinse çoğu firma en az 28 yaşında olmanızı bekler. Bazı İzmir rent a car firmaları zaman zaman yaptıkları kampanyalarla kurallarını esnetebilse de yaş sınırlarıyla ilgili detaylı bilgi aşağıdaki gibidir.

 • A,B,C,F,H grubunda bulunan araçları kiralayabilmek için en az 21 yaşında olunması gerekmektedir.
 • M,G,O,N,D grubunda bulunan araçları kiralayabilmek için en az 25 yaşında olunması gerekmektedir.
 • I,L,E ve K grubunda bulunan araçları kiralayabilmek için en az 27 yaşında olunması gerekmektedir.
 1. Sürücünün Ehliyet Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Ekonomik sınıfta yer alan araçları kiralayabilmek için 21 yaş şartından sonra önemli olan şart en az 1 yıllık B grubu ehliyet sahibi olmanın gerekliliğidir. A,B,C,F,H grubunda bulunan araçları kiralayabilmek için 1 yıl ehliyet sahibi olunması gerekir. M,G,O,N,D grubunda bulunan araçları kiralayabilmek için 2 yıl ehliyet sahibi olunması gerekmektedir. I,L,E ve K grubunda bulunan araçları kiralayabilmek için 3 yıl ehliyet sahibi olunması gerekmektedir. Bazı araç kiralama firmalarında ehliyet süresi şartı da esnetilebilir konular arasındadır.

 1. Ek Sürücü Koşulları Nelerdir?

Müşteriler kiraladıkları aracı birden fazla kişi ile kullanabilirler. Bu durum özellikle şehirlerarası yolculuklar yapan kişilerin yolun yoruculuğu nedeniyle sürücü değiştirmek zorunda kalmasından dolayı ortaya çıkar. Ancak kiralanan herhangi bir araç birden fazla kişi tarafından kullanılacaksa bunun mutlaka kiralama firmasıyla konuşulması gerekir. kiralık aracı başka bir sürücünün de kullanacak olması durumu kiralama kontratına işlenmelidir. Bu sayede ek sürücü de kasko sigortası kapsamına alınmış olur. Ek sürücünün de doğal olarak ana sürücü için belirtilen yaş ve ehliyet kriterlerine uyması gerekir.

araba kiralama, izmir araba kiralama, havaalanı araba kiralama, havalimanı araba kiralama
izmir araba kiralama şartlarını bilmeden plan yaptığınızda tatiliniz ve zamanınız boşa geçebilir. Bu sebeple otomobil kiralamadan önce araba kiralama şartlarını öğrenmelisiniz. İşte herkesin bilmesi gereken izmir araba kiralama koşulları…
 1. Günlük-Aylık Kilometre Sınırı Nedir?

Her kiralanan aracın gülük ve aylık kilometre sınırları vardır ve kiralayan kişinin bu sınırları bilmesi gerekir. Belirlenen kilometre sınırları dışına çıkılması sürücü için ek maliyetlere neden olabilir. Kiraladığınız aracın ücreti içinde yer alan kilometre sınırı, araçların kiralama listelerinde yer alır. Eğer müşteri kilometre sınırına takılmak istemiyorsa sınırsız olarak belirlenen araçları tercih edebilir.

 1. Ödeme Yöntemleri Nelerdir? Kredi Kartı İle Ödeme Yapılabilir Mi?

Araç kiralayabilmeniz için hizmet ücretinin tamamını ya da bir kısmını ödemeniz gerekir. Ödemenin tamamını ya da ön ödeme tutarını kredi kartı, banka havalesi ya da paypal ile ödeyebilmek mümkündür. Ancak ödeme yönteminin nasıl olacağını kiralama firması kararına bağlıdır.

 1. Araç Kiralarken Provizyon İşlemi Neden Yapılır?

Kiralanan araç için genellikle provizyon işlemi yapılır. Provizyon, aracın kiralık olduğu süre boyunca oluşabilecek trafik ve park cezaları, eksik yakıt, sigortanın kapsamına alınmayan hasarlar için teminattır. Bu teminatın alınması için kredi kartında belirli bir tutar bloke olarak kiralayan firma tarafından tutulur. Bu sırada kredi kartının kullanılabilir limitini azalır. Ancak provizyon ücreti kesinlikle kredi kartından çekilmez. Provizyon bir harcama olarak ekstreye yansımaz. Müşterinin kiraladığı araç adına provizyon işlemi yapılması için en az 6 ay geçerli olan, kullanılabilir limiti bulunan ve ana sürücü adına kayıtlı olan bir kredi olması gerekir.

 1. Kiralanan Araç Havaalanından Teslim Alınacaksa

Çoğu İzmir havalimanı rent a car firması, müşterilerinin uçuş saatlerine dikkat ederek, havaalanlarına aracın zamanında teslim edilmesini sağlar. Ancak aracınızı havalimanından tam zamanında teslim almak istiyorsanız İzmir havaalanı araç kiralama firması ile aracın teslim alınmasına en geç 24 saat kala uçuş bilgilerinizi paylaşmalısınız. Uçuş bilgileri sayesinde, uçağınız rötar yapsa dahi zamanında karşılanmanız ve aracınızı teslim almanız sağlanmış olur.

 1. Aracın Teslimi ve İade İşlemleri Nasıl Yapılır?

Araç kiralama sözleşmesi yapılırken kiracı ve kiralayan taraf mutlaka aracın nasıl teslim alınacağı ve nasıl iade edileceği hakkında konuşmalıdır. Kiralanan araç yalnızca iki taraf arasında konuşulan ve belirlenen adresten teslim alınmalı ve müşteri tarafından iade için belirlenen adreste iade edilmelidir. Bazı firmalar iade koşullarını çok sıkı tutarak adrese teslim seçeneklerini yalnızca, kiralamanın yapıldığı semt veya ilçe sınırları içinde tutarlar. Ayrıca çoğu firma araç teslim edilirken en fazla bir saat gecikmeyi kabul eder ve teslimatta ekstra gecikme yaşandığında ekstra ücret oluşacağı konusunda müşteriyi bilgilendirir.

 1. Araç Kiralamada İptal işlemlerinde Ücret Talep Edilir Mi?

Çoğu araç kiralama firması aynı gün içinde yapılan kiralamayı iptal işlemleri için herhangi bir ücret talep etmez. Kiralanan araçların teslim edilmesine 24 saat kala yapılan iptal işlemleri için 40 ya da 50 TL gibi hizmet bedeli alınabilir. Bu rakam değişkenlik gösterebilir.

Etiket; izmir araba kiralama, havalimanı araba kiralama, izmir araba kiralama, araba kiralama, izmir havaalanı araba kiralama, kiralık araba izmir havalimanı

 

Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir