Araç Kiralayan Kişilerin Sorumlulukları Nelerdir?

İş seyahatlerinde, tatil planlarında ya da firma olarak araç satın almak yerine araç kiralamayı tercih edebilirsiniz. Kiralama hizmeti almadan önce, alacağınız hizmetle ilgili şartları ve sorumluluklarınızı bilmek sizin avantajınıza olacaktır. Araç kiralamak isteyenlerin bir rent a car firmasına gitmeden önce mutlaka bilmesi gereken bazı noktalar  vardır.  Sizler için araç kiralama ile ilgili sorumluluklarınızı sıraladık.

Araç Kiralama Sözleşmesi ve Araç Teslim Formu

Kiralama işleminin hukuken geçerli olması için kiralayan ve kiracı taraf mutlaka bir araç kiralama sözleşmesi imzalamalıdır. Bu sözleşmeye ek olarak aracın özelliklerini, kira bedel ve süresini, yakıt ve olası hasar durumlarını belgeleyen araç teslim formunun da imzalanması gerekir.

Bazen zaman kaybı olmaması için çoğu sözleşmeyi okumadan imzalarız. Eğer böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız çoğu İzmir rent a car firması, kendi internet siteleri üzerinde sözleşme detaylarını ve sözleşmede yer alan sorumlulukları ile ilgili detaylı bilgiler paylaşır.
Araç kiralama sözleşmesi ve araç teslim tutanağı imzalamama durumunda ise çoğunlukla sözleşmenin içeriğini kabul etmiş sayılırsınız.

Trafik Kanunu ve Kurallarına Uyma Sorumluluğu

Aslında birçok firmanın bu sorumluluğu belirtmesine bile gerek yoktur. Her araç kiralayan kişi sözleşme süresi devam ettiği sürece, aracı 13.10.1983 tarihli 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa ve 26901 sayılı Trafik Kurallarına uyarak kullanmak zorundadır. Bu kurallara uyulmadan kullanılan kiralık araçlarda yaşanacak sorunların sorumluluğu da kiralayan kişiye aittir.

Araç, kiralayan firmaya iade edilse bile, kiracının kullandığı süreler içinde oluşan suçlar, trafik ve park cezaları, kaçak OGS ve HGS geçişlerinin sorumluluğu kiracıya aittir.

Araç Arızalarında Firmaya Bilgi Vermek

Çoğu firma kiraladıkları araçlar arızalandığı zaman kendilerine haber verilmesi gerektiğini söyler. Araçla ilgili aksaklıklar için firmaların anlaştığı özel servisler olabilir. Dolayısıyla kiracı tarafın araç arızasıyla karşılaştığında kendi imkanlarıyla aracı tamir ettirmesi yanlış bir davranıştır. Aynı zamanda arızalı bir kiralık aracın tamir ettirilmesi görevi kiracıya da ait değildir. Firmanın bilgisi olmadan müdahale etmemek gerekir.

Aynı zamanda kiracının kendi güvenliği için araçtaki fren, debriyaj, şanzıman yağları veya motor soğutucuları sıvı düzeylerini tamamlamaması gerekir. Gösterge tablosunda herhangi bir uyarı ışığı yanması veya düşük yağ düzeyleri görülmesi halinde kiralayan firmaya haber verilmesi gerekir. Her firma kendisine 7/24 haber verilmesi için kiracılara özel numaralar verir. Acil durumlarda kendi başınıza hareket etmek yerine mutlaka size verilen numaraya ulaşmalısınız.

Aracı Kullanacak Kişilerin Belirlenmesi

Araç kiralama firmaları çoğunlukla sözleşme düzenlerken aracı kullanacak kişinin kim olduğunu bilmek isterler. Aynı zamanda aracı kullanacak kişiye ek olarak başka bir kullanıcı da olacaksa bu bilgi de firmaya bildirilir. Sözleşme üzerinde belirtilen kişiler dışında birinin aracı kullanması kiracı taraf için dezavantajlı bir durumdur. Kiralama yapan firma haklı olarak sizin aracı başka birine verdiğinizi ve bu durumdan kâr elde ettiğinizi düşünebilir.

Üst Segment Araçların Kiralanması

Çoğu firma güvenlik gereği üst segment araçları tanımadığı kişilere ya da daha önce araçlarla ilgili sorumluluk problemi yaratmış kiracılara kiraya vermemeyi tercih edebilir. Pahalı ve üst seğmen bir aracın kiraya verilmesi için firma, daha önce kendisinden araç kiralanmış olmasını şart koşabilir. Yani firmalar, üst segment araçları emanet etmek için çoğunlukla düzenli müşterilerine güvenir. Eğer daha önce kiraladığınız araçlarla ilgili sizden kaynaklanan problemler olduysa ya da sorumluluğunuzda olan araçlara zarar geldiyse, araç kiralama firmaları size üst segment araçlar vermek istemeyebilir.

Havaalanlarında Kiralama Sorumlulukları

Havaalanlarında araç kiralama hizmetinde en önemli konu uçağınız indiğinde aracı hazır bulmaktır. İzmir havaalanı araç kiralama hizmeti alan kişilerin, firmaya e-posta yoluyla uçuş bilgileri iletilmesi gerekir. Bu yolla uçak rötar yapsa bile zamanında karşılanmanız sağlanır. Ancak firmaya bir bilgilendirme yapılmadan saati varış saatinin verilmesi aksaklıklara neden olur.

Araçta Firma Onayı Olmadan Değişiklik Yapmak

Kiralanmış olan araçta firmanın ve yetkilerin izni ya da haberi olmadan bir değişiklik yapmanız sizin için dezavantajlı bir durumdur. Bu değişikliklerden dolayı oluşan zararlar, kiracıya fatura edilir. Aracı kiralama öncesi duruma döndürmek için yapılan harcamalar, sigorta kapsamında olmayacağı için kiralayan firma bu harcamaları kiracıdan talep edecektir.

Araçta Kapasitenin Üzerinde Yolcu Taşımak

Araç kiralayan kişiler, teslim aldıkları araçta, aracın kapasitesinin üzerinde yolcu taşıyamazlar. Araç kapasitesinin üzerinde yolcu taşımak normal zamanlarda da tehlikeli bir durumdur. Dolayısıyla kapasite üstü yolcu taşıma nedeniyle oluşacak sorunların sorumluluğu da kiracılara ait olacaktır.

Gidilecek Şehirlerin Belirlenmesi, Güzergah Değişiklikleri ve Yurtdışına Çıkmak

Her araç kiralama firması sözleşme imzalanırken kiracı kişiye aracın hangi şehirlerde kullanılacağını sorar. Ayrıca firma yurtdışına çıkabilecek araçlar için de ayrı prosedürler düzenler. Eğer kiracı taraf belirttiği güzergahlar dışında hareket edecekse bunu mutlaka firmaya bildirmelidir. Bildirilmeyen güzergah değişiklikleri firma tarafından aracın güvenliği açısından tehdit olarak algılanır. Ayrıca yurtdışına çıkma prosedürlerini taşımayan araçların ve şoförlerin, firmanın bilgisi olmadan yurtdışına çıkmaya çalışması söz konusu olmamalıdır.

Araçların Günlük ve Aylık Kilometre Limitleri

Her araç kiralama firmasının bünyesindeki araçlara koyduğu günlük ve aylık kilometre limitleri vardır. Bu limitler kiralama işleminden önce kiracıya iletilir. Kiracılar bu yarılara rağmen günlük ve aylık kilometre limitlerini aşıyorsa firmanın kendisine aşım ücreti yansıtması olası ve doğal bir durumdur.

Ücretlerin Geciktirilmesi ve Ödenmemesi

Firma ve kiracı arasında araç kiralama ile ilgili ücretler, indirimler ve kampanyalar sözleşme sırasında konuşulur. Ödeme planı da bu sırada belirlenir. Araç kiralama fiyatı ile ilgili anlaşmazlıkların ve nasıl ödeme yapılacağının bu sırada konuşulması gerekir. Hizmet ücretinin geciktirilmesi veya ödenmemesi durumunda firma faiz uygulama yoluna gidebilir.

Aracın Teslimi

Araç kiralanırken kiralayan firma ve kiracı aracın teslimi konusunda da anlaşmaya varır. Çoğu firma teslim tarihinde, çalışma saatleri içinde aracın geri getirilmesini talep eder. Teslimat sırasında aracın kontrolü firma tarafından yetkilendirilen kişiler tarafından yapılır. Eğer kiracı taraf aracı çalışma saatleri dışında iade etme konusunda sıkıntı yaşıyorsa bunu firmaya iletmeli ve başka bir teslim yönteminin bulunmasını talep etmelidir. Aksi takdirde firma kiracının aracı teslim etmek istemediğini düşünebilir ve panik ortamı oluşabilir.

.

 

Hızlı Rezervasyon

Rezervasyonlarınızı web sitemiz üzerinden anında yapılabilir ve onay alabilirsiniz.

Merkezi Lokasyonlar

Size en yakın merkezi lokasyonlarımızdan aracınızı teslim alabilir ve teslim edebilirsiniz.

Ekonomik Fiyatlar

Her keseye uygun ekonomik araç kiralama fiyatlarımız ile kaliteli, güvenli ve sorunsuz bir deneyim yaşayın.

7/24 Destek

7 Gün 24 Saat dilediğiniz her an anında destek ve bilgi alabilir. Araçlarımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.